Nezapomeňte natankovat!

Cestování po NZ je paráda. Pokud máte auto a jste zaměstnaní není to až taková díra do kapsy. Zéland je země aut. Najdete jich tady téměř 4 miliony! Na 1000 obyvatel je tady zhruba 718 aut. Jedna z nejúspěšnějších marketingových kampaní z roku 1999 „100% Pure New Zealand“ (http://www.newzealand.com/int/) tak trochu kecá. Kiwi nejsou o nic ekologičtější než Evropané, naštěstí je jich relativně málo a osídlili tenhle nádherný ostrov téměř včera:)

Na Zélandu jste bez auta ztraceni. Meziměstská doprava je drahá. Dostat se jinam než z města do města, může být problém. MHD v Aucklandu je jedním slovem katastrofa. Noční autobusy či vlaky neexistují a díky rozlehlosti Aucklandu se na mnohé místa nedostanete ani přes den. Poslední Ferry (loď) odplouvá ve 23:30, pak vám zbývá záliv buď přeplavat nebo si zavolat taxíka. Ani cyklisti si v Aucklandu zrovna moc neužijí. Město je samý kopec (já do kopce spíše stojím než jedu), není tady moc cyklistických stezek a na jediný most spojující Auckland Central s Auckland Nort Shore kola nesmí vůbec. Auckland je rozlohou ohromné město, i proto v něm vládnou auta.

Na druhou stranu, novozélandské komunikace jsou v bezvadném stavu a velice dobře značené! Na krátké vzdálenosti po městě se vyplatí mít skate, longboard nebo kolo, na ty delší vyhrává auto.

I na výletování po ostrovech je auto nejlepší volba. Auto hravě seženete buď na aukci (online, live) či přes inzerát. Ideální místo k nákupu/prodeji nejen auta je trademe.co.nz . Jako řidič s evropským řidičákem si nezapomeňte vyřídit international driving licence. Bez ní si nelze auto zaregistrovat a musíte si za 58$ nechat vaši driving licence přeložit tady. Pojištění auta tady není povinné, ale asi je lepší ho mít (nejlevnější stojí asi 200$). Jestli řídíte neměli by jste být zhulení ani jinak společensky unavení. Můžete si dát pivko, dvě.

Na co není radno zapomenout když jedete mimo město? Natankujte! Benzínky nejsou na každém rohu jako u nás a v malých městech brzo zavírají. My jsme na to dojeli. Každopádně stopnout si nějaké auto tady trvá asi 5 minut!(:

_DSC0380 _DSC0389 _DSC0414 _DSC0451

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s