Ovce, ovce, krávy, ovce….

Nový Zéland má zhruba 40 milionů ovcí – což je téměř 10 ovcí na jednoho obyvatele. Chov ovcí hrál dluhou dobu hlavní roli v místním zemědělsví a ekonomice samotné . Do roku 1987 byl chov ovcí nejdůležitější zemědělstké odvětví, nicméně časem byl předběhnut chovem krav (mléčné produkty a mléko). Díky tomu počet ovcí spadl ze 70 milionů v roce 1982 na 39 milionů v roce 2007.

První ovečku na Zéland dovezl britský navigátor James Cook v roce 1773. Ovce byly v té době hlavně potravou pro rybáře velryb. Nicméně velice rychle na Zélandu vznikly ovčí farmy na maso, mlečné výrobky (sýry), vlnu….

Ze Španělska sem byly dovezeny ovce Merino na vlnu a různe druhy britských ovcí na maso. Zprvu se ovce staly ‚populární‘ zejména na Severním ostrově. Původním Merino ovečkám bylo na Jižním ostrově totižto zima. Nedivím se 🙂

Velký ovčí BOOM nastal v roce 1982 – první zmražené jehněčí bylo exportováno do Británie. Export masa se pak stal velmi důležitým ekonomickým přínosem a ovce na maso se začaly pěstovat ve velkém po celém Zélandu. Zima nezima.

Kiwi lidi samozřejmě ovce i různě šlechtili – zkvalitnili jejich vlnu, maso, přizpůsobili je různým klimatickým podmínkám. Na Zélandu se ovce volně pasou a jejich maso je výborné (tvdí nevegetariáni). Maso povětšinou nemá nálepku ‚Organic‘ nicméně zvířata žijou na pastvinách, žerou trávu a mají se bájo.

Následující fotky jsou z Atiu Creek Regional Parku na hranici Aucklandu a Norhlandu.  Vystihli jsme den, kdy byla konstelace měsíce, země a slunce v rodící poloze. Tolik zrovna rodících ovcí, čerstvě narozených jehňátek a krvavých placent na pastvě jsem v životě neviděla. Bylo to milé, nechutné a zajimavé. All in one 🙂 Jo! a taky jsme zachránili malinkaté jehňátko, které se ztratilo. Nešikovně se zatoulalo za plot a neumělo vlézt zpět. Nikdy předtím jsem malou krvavou ovečku nedržela. Wow!

_DSC0242 _DSC0249 _DSC0264 _DSC0265 _DSC0266 _DSC0267 _DSC0281 _DSC0286 _DSC0311

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s