It’s raining! Yes! It stopped. Oooh, it does again!! Wait, it’s not…

New_Zealand_23_October_2002

Zéland je jedna z těch aprílových zemí, kde se může potkat počasí všech ročních období v jednom dni. Samozřejmě tohle tvrzení nesmíme brát doslovně, nicméně počasí je tady mnohdy víc než proměnlivé. Moře, vítr a pevnina jsou neopomenutelné faktory, které ovlivňují místní podmínky. Zéland má mírné oceánské podnebí, nejsevernější část ostrovů má podnebí subtropické. Logicky jsou tady roční období obráceně. Nejteplejší měsíce jsou leden a únor (už se na ně těším), naopak nejchladnější je červenec.

I přesto, že na většině fotek že Zélandu uvidíte modrou oblohu a slunečno, hodně tady prší. Spadne tady 640 až 1500mm srážek za rok. Pro laiky jako já – v Aucklandu prší průměrné 185 dní v roce, tudíž 15dní za měsíc. Déšť je tady jiný,  prší častěji a kratší dobu. V létě většinou zázračně prší v noci a ve dne je príma. V zimě je o poznání deštivěji. Deštník můžete nechat doma – buď pršet přestane do pár minut a nebo je tak silný vírt, že vám  stejně nepomůže. Zéland je podle mě teplejší a pozitivnější verze Skotska:) Občas se setkáte i se subtropickým slejvákem a to na vás nezůstane suché ani spodní prádlo. Zcela běžné jsou i ‚lokální‘ deště, kdy prší nad jednou částí města a v jiné je slunečno. Je nutné zmínit i velké rozdíly mezi Severním a Jižním ostrovem. Severní je teplejší, sušší a celkově příjemnější pro život. Taky proto tady žije většina obyvatel Nového Zélandu.

Na Zélandu je pořádně větrno. Hlavně na některých místech je člověk rád že ho neodfoukne (například Cape Reinga či jih Jižního ostrova). Vítr přináší počasí ze všech koutů světa. Pro zajímavost nejčastěji tady fouká ze západu, severní vítr často přifoukne těžký, vlhký, tropický vzduch a může za většinu povodní. Není divu, že jsou zde populární sporty jako sailing a kite surfing.

Nezkušeného Evropana může zaskočit vysoká humidita – vlhkost vzduchu. I tady se čas od času můžete v letních měsících setkat s těžkým tropickým vzduchem a pocitem, že se vám špatně dýchá. Naštěstí ne často. Každopádně vysokou vlhkoust vzduchu nejde přehlídnout od podzimu do jara. I jednoduché sušení prádla může být zajímavý oříšek k rozlousknutí:) Vyplatí se pořídit si dehumidifier – sušičku vzduchu. V zimě vám zpříjemní chladné večery v domě bez topení:)

Zéland se může „pyšnit“ velkou ozónovou dírou nad hlavou. Není ovšem pravda, že je největší! Nejen díky již zmíněné ozónové díře, ale i pro neobvyklé nízké znečištění vzduchu je zde v létě silné sluneční UV záření. Člověk se spálí co by dup, nezapomeňte si sluneční krém. Většina míst má okolo 2000 hodin slunce ročně, nejslunější části jako Nelson, Bay of Plenty, Marlborough mají přes 2350 hodin sluníčka. Wow! V létě slunce zapadá až okolo deváté. Prostě ideální země pro BBQ.

Dokonce tady i sněží. Samozřejmě ne všude. Na Severním ostově sněží zpravidla jen na horách (Mt. Rapuehu …), na Jižním ostrově sníh až taková výjimka není. Je zde i vždy zasněžený ledovec Franc Josef.

Zajímavost na konec – protože jsme na druhé straně zeměkoule – slunná strana je na NZ severně a stinná jižně.

Zajímavý článek? Poděl se o něj. Klikni na „share button“ pod textem:)

http://www.auckland.climatemps.com

http://www.mtruapehu.com

http://www.franzjosefglacier.com

1 komentář: „It’s raining! Yes! It stopped. Oooh, it does again!! Wait, it’s not…

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s