Fifty shades of Blue / Padesát odstínů modré

Český text najdeš pod fotkou. Ale zkus to i anglicky, třeba se něco přiučíš;)

„Sleepy head, wake up!“ He gently shook my shoulder. I was in his expensive new Subaru. Oh, I must fall asleep. I looked into his beautiful eyes, where I could see reflection of the first sunbeams of the day. He turned his head and gave me the most beautiful smile. The sun was now shining in the car with increased intensity. He hopped out of the car, and I followed. It was like stepping into idyllic New Zealand’s postcard. Incredibly blue colour of lake Tekapo was as disorientating as wall of mirrors. Vast expanses of dramatic hills with snow heads, meandering rivers cut into landscape were as far as you could see. Was I dreaming? His sky blue eyes were gazing at me… 

Does it sound like stupid – slushy romance book to you? I totally agree! Thats why no one ever should describe not even paint a picture of the beauty of the lake Tekapo. Unless he decides to create the biggest kitsch ever. The only real option is to go and see it on your own eyes:)

The word Teka means in Maori ‚sleeping mat‘ and Po is translated as ‚night‘. Originally a rest stop on road between Mt Cook and Otago Lake Tekapo become a ‚hydro spot‘ in late 1940s. When canals and dams of the Waitaki River were connected. There are a series of 8 hydro power stations that make up the Waitaky Hydro scheme generating electricity for country. Nowadays Lake Tekapo is very popular turistic destination for thousands of visitors from all around the world. Just beside of the lake is located tiny town (318 inhabitants) with the same name – Tekapo.

Lake has very unusual blue colour. The turquoise is created by so-called ‚rock flour‘. The glaciers in the headwaters of Tekapo grind the rock into very fine dust on their way down towards the lake. This ‚rock flour‘ is then mixed with the water and when combined with a sunlight creates the unique water colour. You can see this beautiful blue also in canals between lakes/dams.

Tekapo is great for fishing, sailing, kayaking… Not much swimming:) Its quite cold. The deepest point is 120m under the water.

Lake Tekapo area is almost sanctuary for the stars. It has one of the world’s clearest, darkest and most spectacular night skies! There is even a Mt. John Research Observatory operated by the University of Canterbury.

BTW: I really waked up to see a sun rise over the lake. I have even seen a sunset. In fact my BF has blue eyes, but he always sleeps longer then I do. Our car was way to expensive for two of us. Actually, it cost us all our savings for a holiday. So we had to camp illegally (for free) most of the time. Thats why we always had to find a hidden place after a sunset and disappear before a sunrise. All of that was definitely worth it 🙂

Hope you like my post. If you do so please share it with friends.

 Lake Tekapo
Lake Tekapo

Getting lost? Scroll up.

„Miláčku, vstávej“ Jemně mi zatřásl ramenem. Probudila jsem se v jeho drahém Subaru. Ach, musela jsem usnout. V jeho nádherných očích se leskly první paprsky nového dne. Otočil hlavou a jeho rty vykouzlily ten nejúžasnější úsměv. Slunce se opíralo do oken. Vyskočil z auta, a ani já se nenechala pobízet. Připadala jsem si, jako kdybych vkročila do idilické malby Nového Zélandu. Neuvěřitelně modrá barva jezera Tekapo byla oslňující. Před námi se rozpínalo nekonečné panorama sněhem pokrytých hor, řeky klikatící se krajinou. Tohle musí být sen, pomyslela jsem si. Jeho blankytně modré oči se na mě upřeně dívaly…

Zní to jako hloupoučký úryvek z červené knihovny? Souhlasím! Přesně proto by se nikdo nikdy neměl pokoušet popsat či namalovat krásu jezera Tekapo. Samozřejmě pokud se nechystá vytvořit kýč století. Jediné přijatelné řešení je se tam zajet kouknout:)

V Maorštině slovo Teka znamená karimatka (?), slovo Po můžeme přeložit jako noc. Původně jen krásná zastávka na cestě mezi Mt. Cook a jezerem Otago se ve čtyřicátých letech 20.století stala důležitým ‚hydro místem‘ celé oblasti. Spojují se zde kanály a přehrady na řece Waitaki. Najdete zde sérii 8 hydro stanic, které vytváří elektřinu pro Nový Zéland. Dnes je Tekapo i velmi oblíbenou turistickou destinací pro bambiliony turistů z celého světa. A není se čemu divit. Na pobřeží jezera leží stejnojmenné městečko s 318 obyvateli.

Voda jezera má nepopsatelně úžasnou barvu. Tyrkysově modrá je charakteristická jak pro Tekapo tak pro okolní jezera a řeky. Za tohle barevné kouzlo můžou kusy ledovců, které svým pohybem obrušují skály stojící jim v cestě. Vzniká takzvaná ‚skalní mouka‘. Smíchám magických ingrediencí jako je – voda, sluneční paprsky a zmíněná ‚skalní mouka‘ vznikne nááááádherná modrá barva unikátní pro tohle místo.

Tekapo je báječně místo pro rybaření, plachtění či kayaking. Plavce moc nepotěším, voda je ledová, že by do ní psa nevyhnal. Nejhlubší bod je 120 metrů pod vodou.

Celá oblast je unikátní i z dalšího důvodu. Noční oblohu jako tady jen tak neuvidíte – řadí se mezi nejtmavší a nejčistší na světě! Díky její velkoleposti zde Universita Canterbury postavila Výzkumnou Observatoř Mt. John.

BTW: Opravdu jsem viděla rozbřesk and jezerem Tekapo. Viděla jsem tam dokonce i západ slunce. Můj rytíř má skutečně krásné modré oči, nicméně je ospalec a zřídkakdy vstane dřív než já. Naše auto nás vskutku stálo majlant. Popravdě, padly na ně veškeré úspory na naše letní prázdniny. Což je vlasně důvod raního vstávání a ponocování. Povětšinou jsme spali v autě někde v zákrytu, aby nás nechytl ranger a nedal nám pokutu. Bylo to super! 🙂

Doufám, že tě článek zaujal. Poděl se o něj.

1 komentář: „Fifty shades of Blue / Padesát odstínů modré

  1. Thanks for your personal marvelous posting! I certainly enjoyed reading it, you
    will be a great author.I will be sure to bookmark your blog and will come back
    from now on. I want to encourage you to continue your great writing, have a nice weekend!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s