This city ‚ll blow your mind away! / Wellington aka držte si klobouky!

Pod videem najdeš  český text. Jen pár kliků a jsi tam:)

Travel guides call him ‚Coolest Little Capital In The World ‚ or ‘Best Little Capital in the World’. I must agree, Wellington’s vibe is innovative and inspiring. You simply feel like you want to live there and spend all your life by hanging around cool coffee shops, eat every single piece of organic bio home-made carrot cake and read books. But be careful, is quite a chance you will be blown away by wiiiiind.

As everyone knows Wellington is a capital city of New Zealand (No, its not Auckland anymore you silly:)). Welli become an official capital replacing Auckland in 1865. At that time, the population of Best Little Capital was a mere 4,900. These days area is more densely populated then any other in NZ due to the restricted amount of land between harbour and surrounding hills. City itself has about 200.000 people and whole area is home to almost 400.000 residents. The 2012 Mercer Quality of Living Survey ranked Wellington 13th in the world and Lonely Planet named Wellington as fourth in its Top 10 Cities to Visit in 2011. Sounds like nice place to live and visit? Just if you don’t mind rain and wind.

If you type Wellington into Google, you will get detailed description about history, population, etymology, demography, how cool is music and art scene there, blah, blah, blah…  So instead of googling I have decided to use old good email and asked few locals or people who are living in Wellington. Here are some interesting first hand facts:)

Coffee galore is almost a synonym for Wellington. The centre of it all is Cuba Street with infinite number of coffees, restaurants, bars, tea rooms… Its one of the most prominent streets here. Yeeey! After a dark it is a must to go and dance your shoes off on nearby street – Courtenay Pl. Really yummy bar here is called ‚The Library‘. Have a 360° look yourself – http://beek.co/g28

Wellingtonians (30% of them) use public transport more then anyone else in New Zealand.  More people also walk (11%) or bike to work than the average New Zealander. Its quite remarkable in such a crazy wind and rain. Aucklanders – shame on us!

Wellington is New Zealand’s Hollywood. Movies as the Lord of the Ring Trilogy, King Kong or Avatar have their roots here. Local company Weta Workshops is responsible for all fancy special effects. Locals have even nicknamed their city Wellywood.

One thing which you definitely notice is wind – notoriously strong, everlasting, blowing from all directions, with rain, with hail storms… Windy Wellington is one of the windiest places in Aotearoa. This is due to its position on the edge of Cook Strait, the only gap between two main islands. As winds are funnelled through the passage they become faster and stronger. One positive effect is, air pollution is rarely a problem here.

One more behind the scene tip. Just 10 minutes drive from CBD, you will find Zealandia. Unique eco groundbreaking restoration project. Idea aims to return a 225 hectare section of bush to its pre-human state. Get ready to see flourishing population of birds, reptiles, insect all living wild in their native environment.

I hope you enjoyed your imaginary trip to windy Wellington. Whoosh this post with others.

English text is just above. Few clicks away:)

Cestovatelské příručky ho nazývají ‚Nejpohodovější hlavní městečko světa‘ či ‚Nejlepší malá metropole na světě‘. Wellington je rušné, inspirující malo-velkoměsto. Naplní vás pocitem, že poflakovat se po místních kavárnách, číst knihy a cpát se lahodnými dortíky je konečně ta správná cesta vašeho života. Samozřejmě, jen dokud vás všudypřítomný vírt neodfoukne jinam.

Jak jistě všichni víte, Wellington je hlavní město Zélandu (už dááávno to není Auckland :)). I když  stalo se jim až v roce 1865. V té době žilo v nejpohodovějším hlavním městečku sotva 4900 obyvatel. Naopak, dnes je celá oblast jedna z nejosídlenějších vůbec. Vděčí za to nedostatku obyvatelné půdy – z jedné strany se tyčí hory a z druhé burácí Cookuv záliv. V metropoli samotné žije okolo 200 000 lidí a pokud počítáme i předměstí číslo se šplhá k 400 000. V roce 2012 byl proveden Mercer průzkum kvality životní úrovně, v němž Wellington skončil jako 13. nejlepší město k životu ! V roce 2011 se dostal i do Lonely Planet Top 10 měst světa stojících za návštěvu (byl 4.). Zní vám to pohádkově? Určitě, pokud vám nevadí vítr a déšť.

Když do Googlu naťukáte heslo Wellington, vyjede vám nekonečně odkazů. Historie, složení obyvatel, etimologie, počasí, kultura, umění, bla, bla, bla… koukněte se sami. Proto jsem oprášila email a poptala se samotných wellingtoňanů na tajná zákoutí jejich malé metropole. Podělím se o pár doporučení hned z první ruky.

Kavárenský život je téměř synonymem pro Wellington. Centrem místního bohémství je Cuba St. (Ulice Cuba), na každém rohu na vás vykoukne kavárna, bar, restaurace, čajovna… Cuba Street je jedna z hlavních tepen místního života. Ale jen co se setmí a ospalci jdou na kutě, ostatní se přesunou na další neopomenutelnou ulici – Courtenay Place. Tady jistě protancujete střevíce. Barů je tady habaděj. Pokud přemýšlíte kde noc začít, inspirujte se – chutný bar se jménem, co potěší nejednoho knihomola ‚The Library‘ (Knihovna). Koukni se sám – http://beek.co/g28

Wellingtoňané rádi a často používají hromadnou dopravu, celých 30% ji používá denně; je to nejvíce z celého Zélandu. 11% místních do práce chodí pěšky a oblíbeným dopravním prostředkem je kolo. To je velice nenovozélandské a až obdivuhodné při tak šíleném počasí. Aucklande styď se!

Wellington je Hollywood Nového Zélandu. Filmy jako Pán Prstenů (trilogie), Avatar či King Kong mají své kořeny právě tady. Zdejší firma Weta Workshops má prsty ve všech parádních speciálních efektech zmíněných snímků. I proto je Welliwood další přezdívka tohodle malo-velkoměsta.

Čeho si všimněte i kdyby jste nechtěli je vírt – silný, někdy ještě silnější, foukající že všech směrů a stále, s deštěm, s kroupy, pokud máte štěstí tak jen tak sám… Windy(Větrný) Wellington patří mezi největrnější místa celého Aotearoa. Leží totiž na výčnělku Cookova zálivu mezi hlavními ostovi. Větry se tudy vesele prohánějí a získávají tak na síle i rychlosti. Znečištěného ovzduší se tady bát opravdu nemusíte, už ho odfouklo:)

Poslední lehce podpultovní tip na výlet; sotva 10minut jízdy od centra města nejdete Zealandii. Je to unikátní ekologický projekt obnovy místní fauny a flóry. Hlavní myšlenka je jednoduchá, vrátit 225 hektarů země do původního – před příchodem člověka – stavu. Těšte se na cvrdlikající populaci ptáků, sbírku plazů i hmyzu žijící ve volné přírodě.

Snad se ti imaginární výlet do Wellingtonu líbil. Odfoukni ho dál.


Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s