Monster at the bottom of the lake / Příšera na dně jezera

Nerozumíš ani slovo? Nezoufej, tuhle hatmatilku najdeš přeloženou pod fotkou:)

Every good legend must be about love. Young poor fella, pretty daughter of rich king and some kind of monster… This old Maori legend isn’t much different, and who knows maybe it’s true.

Once upon a time, in a land far far away was a beautiful girl named Manata, daughter of local Maori chief deeply in love with young poor (see…I told you) man Matakauri. Nevertheless Manata’s daddy had totally different idea about his only daughter’s husband so he did not approve their marriage and even forbidden them to seeing each other.

One dark night Manata was kidnapped by a frightening monster Matau from a nearby mountains. The chief was very worried about his lovely daughter so he promised her hand to anyone who could rescue her.

Here was Matakauri’s chance, which he didn’t want to let go. Knowing the warm nor-western would put the giant to sleep, under a cover of darkness he followed the wind to Matau’s lair to rescue his love Manata. But he could not cut the cords that trapped her. Magically, the love in Manata’s sobs dissolved them and together the pair could escaped.

After the two were happily married, brave Matakauri wanted to make sure, that monster would never kidnap his lovely new wife or even threaten his tribe again. So he sneaked away into the mountains one more time, where he found creepy creature asleep. Brave Matakauri set fire burning Matau where he lay. Huge fire burned a massive ditch almost 400m deep. Melted snow and ice from surrounded mountains filled it to create lake Wakatipu. The Maori name of lake literally means ‚Hollow of the Giant‘. Now you know why Lake Wakatipu is shaped like a giant curled up in sleep.

Does it sound like real happy end? Maybe it is, but… The waters of the Wakatipu lake rise and fall up to 5 inches every few minutes and as you can guess its caused by Matau’s still-beating heart which could not be ever destroyed. So once you will be in Queenstown in New Zealand be careful …

BTW: Some other scientific legend explains the rise-and-fall of the lake water attributing it to changes in atmospheric pressure. Hmmm, I guess prefer the first story 🙂

Wakatipu is the third largest lake by area – 291km2, the fifth deepest lake 380m and  the longest – 80km in New Zealand. Very popular tourists destination Queenstown sits right on its shores.

If you liked this article, hit a share button. Thank you*

Enormous Lake Wakatipu

Don’t you understand a word? Scroll up and you will:)

Správná legenda je o lásce. Chudobný mladík, nádherná dívka – většinou dcera bohatého krále a samozřejmě nesmí chybět ani monstrózní příšera. Tahle stará maorská legenda není jiná, a kdo ví, třeba je i pravdivá.

Za devatero horami a devatero pralesy žila krásná dívka jménem Manata, dcera velkého náčelníka místního maorského kmene. Manata byla bláznivě zamilovaná do chudého mladíka Matakauri a i on měl oči jen pro ni. Ale otec Manaty si pro svou jedinou dceru představoval zcela jiného nápadníka, a tak nejen že nesouhlasil se sňatkem ale dokonce jim zakázal se i vídat.

Během jedné temné noci byla Manata unesena strašlivým netvorem Matau z nedalekých hor. Náčelník kmene si mohl oči vyplakat a zoufalý slíbil ruku své dcery komukoliv, kdo ji zachrání.

Matakauri nelenil a hned se do těžkého úkolu pustil. Byl si jist, že teplý severozápadní vítr příšeru uspí. V zákrytu černé noci následoval směr větru až do Matauovi skrýše zachránit svou lásku Manatu. Statečný Matau ale nedokázal přeřezat provazy věznící jeho milou. Naštestí, láska v slzách plačící Manaty rozpustila její pouta a oba mohli uniknout.

Po velké a veselé svatbě se chtěl Matakauri ujistit, že kreatura už nikdy neunese jeho milovanou novomanželku ani nijak nenapadne jeho kmen. Tudíž se opět vkradl do hor do pelechu spící nestvůry. Statečný mladík příšeru spálil na prach. Oheň byl tak obrovský, že vypálil velkou téměř 400m hlubokou díru do povrchu zemského. Rozpustěný sníh a led z okolních kopců zalil díru a tak se zrodilo jezero Wakatipu. Maorské jméno jezera doslovně znamená – ‚Díra giganta‘. Tak a teď už víte, proč má jezero tvar spící příšery schoulené v klubíčku.

Zda se vám, že nakonec vše dobře dopadlo? Možná… Hladina jezera Wakatipu stoupá a klesá o celých 5 cm každých pár minut, a jak už možná tušíte, může za to stále bijící srdce netvora, které nebylo nikdy zničeno. Takže až jednou budete v Queenstown na Zélandě, pozor na příšery!

BTW: Jiná, tentokráte vědecká legenda tvrdí, že vzestup a pokles hladiny je způsoben atmosférickým tlakem. Nevííím, asi se mi víc líbí ta první pohádka 🙂

Wakatipu je rozlohou třetí největší – 291km2, páté nejhlubší- 380m a nejdelší – 80km jezero Nového Zélandu. Na břehu leží oblíbená turistická destinace město Queenstown.

Líbil se ti tenhle článek? Poděl se o něj*

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s