Wooow, that’s really buzzy! / Týýýjo, tak to je hukot!

The loud and often shrill singing of cicadas – a sound synonymous with summer – makes them one of New Zealand’s most familiar insects. ‚Cicada‘ comes from the Latin, meaning ‚Tree cricket‘. There are about 3,000 known species of cicada worldwide, according to the Smithsonian Natural Museum of History.

The New Zealand cicada fauna consists of 42 species all of them are unique to New Zealand. The largest is the chorus cicada (Amphipsalta zelandica), with a wingspan of 80 millimetres, and the smallest are species of Maoricicada, with a wingspan of around 29 millimetres. In New Zealand, cicadas are found in a variety of habitats, including tall forest, scrub, grasslands, swamps, riverbeds ,sand dunes as well as cities. For example Auckland is in one big buzz all summer long.

Life of cicadas is split into few stages – eggs, nymphs and adult cicadas. As the nymphs grow they shed their skins, usually going through five stages. The life span of New Zealand cicadas is not well known, but some species live underground as nymphs for at least three years and probably up to five. BTW: In North America, one remarkable species – Magicicada septendecim – lives for 17 years, all but a few weeks of them underground. Adult cicadas live for four to six weeks.

Tree crickets are yum yum food for a number of predators. Take your pick – birds, small mammals, spiders, other insects…

Cicadas are among the loudest insects known to man, and a swarm of them can produce sounds up to 120 decibels. That’s louder than a rock concert (about 115 decibels), and comparable to the noise from a chainsaw (humans start to experience pain from sound at the 110 to 120 decibel level so enjoy this lovely buzz until your ears start to bleed:)). Only male cicadas use their tentacles to produce sound to attract their lovely other halfs, female cicadas. Females are able to detect the direction of sound, and so can track the singing males. However sometimes girls make a wrong pick and go for other noisy objects like lawnmowers, not sure how their kids gonna look like :). Buzzzzz, buzz, buzz.

If you like this buzzy post, hit the share button.

Hlasitě a pronikavě zpívající cikády – synonymum místního léta – patří k nejobvyklejšímu hmyzu Nového Zélandu. Slovo ‚cikáda‘ pochází z latiny a znamená ‚stromový cvrček‘. Podle Smithsonian Přírodního muzea historie existuje okolo 3000 druhů cikád.

Konkrétně tady na Zélandu najdete 42 druhů cikád. Všechny jsou místní endemity. Největším cvrčkem světa je cikáda Amphipsalta zelandica s rozpětím 80 milimetrů. Naopak nejmenší druh je Maoricicada s rozpětím jen 29 milimetrů. Na Zélandu najdete cikády téměř všude. Ve vysokých lesích,ve křoví, na loukách, v bažinách, v ústích řek, písečných dunách a nebo třeba ve městě. Takový Auckland je celé léto jedno velké bzučenistě.

Život cikády má tři fáze – vajíčko, larva a dospělý jedinec. Rostoucí larva se většinou pětkrát svlíkne z kůže než doroste do dospělého jedince. Bohužel tahle fáze je u novozélandských druhů lehce nejasná. Ví se jen to, že některé druhy cikád žijí pod zemí jako larvy tři až pět let. BTW: Pozoruhodný druh cikády ze Severní Ameriky – Magicicada septendecim žije jako larva celých 17 let. Dospělé cikády žijí pouze čtyři až šest týdnů.

Cikády jsou delikatesa hned pro několik různých zvířátek. Můžete si vybrat – ptáci, malí savci, pavouci, hmyz…

Cikády patří k nejhlasitějšímu hmyzu vůbec. Hejno cikád vám dokáže zazpívat hlasitěji než by jste čekali – umí vytvořit zvuk až o hlasitosti 120 decibelů. Což je hlasitěji než běžný rokový koncert (115 decibelů), cikády by se hlučností daly přirovnat k motorové pile (hranice bolesti zvuku je u člověka mezi 110 a 120 decibely, takže si s hejnem cikád můžete pobrukovat až do konce sluchu v uchu:)). Tykadla k bzučení používají pouze samečci. Lákají tak své drahé polovičky na jejich lahodný a lidem uši trhající zpěv. Nicméně, občas se slečny cikády spletou a zakoukají se do čehokoliv bzučícího jako třeba sekačky na trávu. Jsem zvědavá na jejich potomky. Bzzzzz, bzzzzz, bzzzz.

Bavil tě tenhle prima článek? Pošli ho kamarádům.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s