Tourists in Deer Capital / Turisti v hlavním městě jelenů

Je pro tebe angličtina tvrdý oříšek? Rozlousknutý článěk najdeš pod fotkou.

One of the most fascinating things in New Zealand is their ability to sell themselves as a country so well. They do have amazing nature – Im not gonna argue that. But (!!!) I can easily list heaps of other countries with amazing nature. What about Scottish raw landscape, Slovakian Tatra Mountains, Moroccan Sahara desert – all these places took my breath same as lake Tekapo in New Zealand. So how do they do it?

Tourism is important industry in New Zealand, directly contributing about 7.3 billion NZD (2013) to the national piggy bank each year. New Zealand cares about its visitors and visitors pay big amount of money back. Tracks are perfectly marked. Every little village has clean free public toilets, info board with brief history or even regular tourist info stage, map, tips where to go and what to see, (no, they don’t always have a pub). Towns and villages have usually some kind of nickname too. Locals are quite often active part of community and care for more then their own house. Lots of tracks or parks are simply made and cared by people in their free time. So you – my dear reader, get up and do something for your neighbourhood too! 😉

Village with bigger promo then village itself is Mossburn. It is a tiny town in very scenic area of South Island with the mountains of Fiordland nearby. There is literally nothing in the town – 237 (2006) inhabitants, one main road, one dairy shop, public toilets, garage, number of tractors and thats it. The town’s key industry is agriculture – cattle, sheep and mainly deer farms. I haven’t seen so many deer in one place before. New Zealand’s first deer farm was established at Mossburn in 1972 and deer industry is also the biggest employer in the township. Mossburn claims to be the deer capital of New Zealand and it’s very popular spot for hunters too. 

Did you like this deer article? Pass it forward…

Dairy Deer shop

Oups, wrong language? Scroll up for English version.

Jedna ze zajímavých vlastností Zélandu, která mě snad nikdy nepřestane fascinovat, je schopnost se výtečně prodat. Je tady nádherná příroda, o tom není pochyb. Jednoduše si ale dokážu představit spoustu jiných zemí s fascinující přírodou. Co třeba drsná skotská panoramata, slovenské Tatry či Sahara v Maroku – všechna tahle místa mě očarovala stejně jako místní jezero Tekapo. Co tedy Zéland dělá jinak?

Turismus je pro zélandskou pokladničku nesmírně důležitý, ročně do ní přinese okolo 7.3 miliard NZD (2013). Zéland se o své návštěvníky báječně stará a oni mu za to platí nemalé peníze zpět. Turistické stezky jsou perfektně značené. I malá vesnice má čisté veřejné záchody zadarmo, informační tabuli nebo přímo turistické informace se spoustou map, typů na výlet po okolí a historií dané lokality…. Většina měst či vesnic má i nějakou přezdívku. K nemalému zklamání, neplatí zde české pravidlo – na jednu vesnici alespoň jedna hospoda. Místní jsou obvykle aktivně zapojeni do dění v jejich okolí a je pozitivní vidět živý důkaz, že to jde zametat dál než za vlastním prahem. Nemálo turistických stezek, parků a arboter vzniklo právě díky nadšení a dobrovolné práci místních v jejich volném čase. Takže – čtenáři můj milý, šup šup hned se do něčeho taky pusť!;)

Vesnice, či spíše osada s větší reklamou než je její velikost je Mossburn. Miniaturní městěčko s úžasnými výhledy na hory v dáli najdete na Severním ostrově, kousek od národního parku Fiordland. V Mossburn samotném nic moc nenajdete – 237 (2006) obyvatel, jedna hlavní silnice, jeden obchůdek, veřejné záchody, opravna aut, moře traktorů a to je asi tak vše. Přesto něco za zmínku stojí. Mossburn žije farmařením, chovají zde dobytek, ovce a hlavně jeleny. V Mossburnu je doslova přejelenováno. První jelení farma zde byla založena v roce 1972 a jelení business zaměstnává drtivou většinu mossburňanů. Jeleni sem lákají i spousty lovců, ne nadarmo se Mossburnu říká Jelení hlavní město Zélandu.

Zaujal tě tenhle jelení článek? Pošli ho dál…

1 komentář: „Tourists in Deer Capital / Turisti v hlavním městě jelenů

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s