Christchurch – damaged and rebuilt / Christchurch – zničeno a znovu postaveno

„Cože? O čem to píše?“ pokud ti tohle proběhlo v hlavě při pohledu na anglický text, pod fotkou tě čeká překvapení – český překlad.

I’m from a town, where minor earthquakes or tremors are quite often so occasional Auckland’s bum shakes doesn’t really bother me. But Christchurch’s story  is completely different. The February 2011 earthquake was powerful natural even, that seriously damaged the largest city of South Island. This tragedy killed 185 people and caused widespread damage across Christchurch – New Zealand’s second most populous city. The magnitude 6.3 earthquake hit the Canterbury Region on 22nd of February, it occurred during lunchtime on a weekday when the CBD was busy. It followed nearly six months after strong earthquake (7.1 magnitude) on September 2010, which caused significant damage, but no direct fatalities.  While the most severe shaking  of February quake lasted only 12 seconds, the vicinity and depth of its location to Christchurch in addition to the previous quakes were the reason for so much destruction. Total cost was estimated about NZ$15 billion, however by April 2013, the total estimated cost had ballooned to NZ$40 billion.

A Central City Red Zone was established on the day of the earthquake as a public exclusion zone in the Christchurch Central City, the very last last cordons were removed on 30 June 2013, 859 days after the earthquake. Its know as a Red Zone now. Of total 185 victims, 115 were killed in multi storey office Canterbury Television building, 18 died during collapse of Pyne Gould Corporation building and another 11 were lost when bricks fell on Red Bus 702. Ad addition another 41 people have died in various locations around whole area. Ages of the victims ranged from 5 weeks to 86. 

The earthquake brought down many buildings, especially older brick buildings. Many heritage buildings were heavily damaged – including the Provincial Council Chambers, Lyttelton Timeball Station, iconic Christchurch Cathedral and the Catholic Cathedral of the Blessed Sacrament. Among the modern buildings irrevocably damaged was Christchurch’s tallest building, the Hotel Grand Chancellor. More than half of the buildings in the central business district have had to be demolished. If you want to see how Christchurch looked before this tragedy, quickly check a google maps. It hasn’t been updated yet, so you can compare it with images below this post to see a shocking difference. 

Do you have question „So what am  I going to do there now?“ in you mind? Here is the answer. Chch (=shortcut for Christchurch is already changing more rapidly the any other NZ city and the spirit of rebuilding and pace of change is everywhere. You will find interesting arty spaces next to half demolished buildings, cool bistros shops in site containers or coffee shop made entirely from old wooden pallets. Everything seems to be contemporary, „good for now“, in progress and it gives the city indescribable freshness. Visiting the country’s second largest city as is being reborn is both inspiring and interesting.

Few must see attractions are listed below.
Botanic gardens covering riverside 30 hectares with 10 000+ specimens of plants.
Canterbury Museum with wonderful collection of items, including Maori greenstone pieces on display.
Art Centre – its always fun (for me).
Cathedral Square is place where the buzz is happening. Dominant of the square, Christ Church Cathedral was badly damaged during the earthquake and is closed now. The square is the main meeting point where people take their inch breaks. There are huge set of chess for anyone to play. Since 2000, The Chalice, the modern sculpture made up of forty-two leaf patterns featuring different native plants has stood in the square. You also find strange cottage made from plants with view to the damaged cathedral there. 

Even if New Zealand’s cities feels like without any history for european traveller, Christchurch is worth to see not only for vibe in the streets but also to get the feel what mother nature can do. BTW: Don’t forget your raincoat and gum boots, its rather rainy there. 

Interesting reading? I’m happy to hear it, share it with the world and hit the button.  to be demolished

Wrong language? Scroll up for English my Dear.

Pocházím z města, kde nejsou otřesy půdy žádnou vyjímkou a tak mě nějaké aucklandské zachvětí nevyvede z míry. Ale zemětřesení v Christchruch, to je docela jiné povídání. Únorové zemětřesení v roce 2011 byla přírodní katastrofa, která srovnala se zemí velkou část největšího města Jižního ostrova. Při této tragédii zahynulo 185 lidí a centrum druhého nejlidnatějšího města NZ bylo téměř pohřbeno. Zemětřesení o síle 6.3 stupňů Richterovy škály zasáhlo region Canterbury 22. února během obědové přestávky uprostřed týdne když bylo centrum města plné lidí. Asi 6 měsíců před touto přírodní katastrofou bylo město otřeseno ještě silnějším zemětřesením (7.1 magnitudy), které sice zničilo několik budov, ale škody nebyly až tak hrůzostrašné. Nejsilnější otřesy únorové tragédie trvaly pouhých 12 sekund, ale epicentrum bylo tentokrát mnohem blíž k městu a blíž k zemskému povrchu, do toho se přidala už tak narušená statika budov…. Christchurch se shroutilo jako domeček z karet. Celková škoda byla vyčíslena na NZ$15 miliard, ale jen v březnu se celá suma vyšplhala k šíleným NZ$40 miliardám. 

Ještě v den tragédie byla v centru města vyznačena a hlídána takzvaná Central City Red Zone (červená zóna), kde byl přísný zákaz vstupu veřejnosti. Poslední kondor byl odstraněn 30. července 2013, tudíž 859 dní po zemětřesení. Z celkového počtu 185 mrtvých bylo 115 pohřbeno pod multipodlažní budovou televize Canterbury, dalších 18 duší umřelo během kolapsu korporátní budovy Pyne Gould, 11 osob přišlo o život v červeném autobuse číslo 702, na který popadaly cihly. 14 lidí umřelo tak nějak všude možně. Věk obětí byl od pěti měsíců do 86 let. 

Jak jistě tušíte, zemětřesení smetlo ze světa spoustu budov, hlavně starší cihlové domy to neustály. Mnoho (na Zéland) historických památek bylo poškozeno či zničeno, vyjmenuji alespoň ty nejikoničtější –  Provincial Council Chambers, Lyttelton Timeball Stanice (budova s mega divnýma hodinama), Christ Church Katedrála a Katolická Katedrála Největší Svátosti. Z novějších budov byla nenávratně zničena například i ta nejvyšší v Christchurch – Hotel Grand Cancellor. Víc než polovina všech staveb v centru města musela být zdemolována. Pokud jsi zvědavý, jak Christchurch vlastně vypadal před zemětřesením, rychle koukni na google maps street view. Mapa ještě nebyla aktualizována, a můžeš ji porovnat to s fotkama pod článkem. 

Říkáš si „Co v tom městě vůbec zbylo“? Tady je odpověď. Chch (zkratka pro Christchurch) se doslova mění před očima. V ulicích je nejen vidět, ale i cítit změna, pokrok… všude se bourá, staví, opravuje. Vedle zdemolovaného domu tě překvapí úžasné bistro, obchody najdeš ve stavebních kontejnerech, na kávu můžeš zajít do kavárny postavené jen z dřěvěných palet.  Vše působí tak nějak dočasně, prozatimně, provizorně a právě to dodává  městu úžasnou a inspirující atmosféru. V Christchurch můžete pocítit pravé znovuzrození města, je to fajn. 

Pár „to musíš vidět“ míst…
V Chch je krásná Botanická zahrada o rozloze 30 hektarů a s více než 10 000 druhů rostlinek.
V Muzeu Canterbury najdete zajímavou kolekci věcí. Za zmínku stojí hlavně maorské šperky.
Art Centre, pokud máte rádi umění, nudit se tam nebudete.
Cathedral náměstí je hlavní centrum města. Tohle náměstíčko a hlavně jeho hlavní dominanta Katedrála Christ Church byla značně poškozena během zemětřesení, katedrála je stále zavřená. Náměstí je typické místo, kde se lidé čekají – takové pražské „pod koněm“.  Jsou tam třeba i gigantické šachy. V roce 2000 byla na náměstí umístěna moderní socha – The Chalice (Kalich). Je vytvořena z listů 42 různých novozélandských rostlin. A aby toho nebylo málo, na náměstí stojí a podivná chajda vyvořena z květin s výhledem na polorozbořenou katedrálu. 

I přesto, že většina zélandských měst na evropana působí poněkud plytce a bez historie, Christchurch stojí za to vidět. Nejen pro zvláštní energii v ulicích, ale hlavně proto, že si uvědomíte jak mocná je příroda a když si zamane dokáže v několika sekundách zničit to, co lidé stavěly století. BTW: nezapomeňte si pršiplášť a gumáky, často tam prší.

Zaujal tě tenhle článek? To mě těší, poděl se o něj s ostatními.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s