Cape Rēinga – hot spot for dead spirits / Cape Rēinga – oblíbené místo duší zemřelých

Nebóóój, vše je pod fotkou v češtině.

If you are currently dead, you have probably already been there and know it’s worth it to see. Yes, Im talking about Cape Rēinga. An alternative Maori name for Cape Rēinga is Te Rerenga Wairua, which means „the leaping off place of spirits“,  Rēinga is itself translated as „Underworld“. This cape is one of the most sacred Māori places in New Zealand. Legend says that spirits of dead travel along two pathways to Cape Rēinga. One path begins in the south and runs along Ninety Mile Beach and the other starts at Spirits bay. The spirits leaves by leaping into the sea from an ancient Kahika tree named Ta Aroha, which clings to the headland below the lighthouse. Spirits stop after crossing the ocean in Manawatāwhi (Three Kings Islands). There they sing a last lament for the loved ones they have left behind before proceeding to their spiritual home in Hawaiki (no, I didn’t want to say Hawaii 🙂 – original home of Māori before they travel to NZ, or also underworld in many legends. This cape Rēinga legend is more then 800 years old. 

Cape Rēinga is the most northerly accessible point of North Island. Its also very popular tourist spot, is nearly impossible to spot the lighthouse at Cape Rēinga without tourists (over 150,000 visitors annually). Lighthouse itself was built in 1941 and fully automated since 1987, it was the last watched lighthouse to be built in New Zealand. Spot is one of the most well-known New Zealand’s landmarks and is on the tentative list of UNESCO waiting to receive World Heritage Site status. From the lighthouse there is a magical view of the meeting of the two oceans, the Tasman Sea and the Pacific Ocean. The swirling surf where the currents from the two meet is quite visible. The approach to Cape Rēinga affords some amazing scenery, with huge sand dunes and beaches. The area around the cape itself contains some unique flora and fauna, there are also many walking trails, tracks and camps around. This is a remote and very special part of New Zealand.

Some happy end info for you. In 2007 protests by Māori and increased tourist number (400 per day) led the Department of Conservation to announce that the public carpark and toilet facilities would be rebuilt and more importantly moved further away from the cape. Are you asking why? Here is the answer – old car park and toilets were inappropriately located on an area sacred to Maori. Luckily tourists are not emptying their bellies on spirits‘ pathway anymore. Whole Cape Rēinga goverment-funded upgrade cost $6.5 millions and covered new sealed road, pathways, bathrooms, visitor parking and were finished two years after the start, at 2009.

Interesting post? Share it, copy it, sing it out, give a thumb up! Thank You.

Cape Reinga

Not a clue what are these scribbles about? Scroll up.

Jestliže čteš tenhle článek ze záhrobí, už jsi tam byl a víš, že to opravdu stojí za to. Nemluvím o ničem jiném než o místě zvaném Cape Rēinga. Alternativní maorské jméno Cape Rēinga je Te Rerenga Wairua, což ve volném překladu znamená „tam, kde duše opouští náš svět“, slovo Reinga se často používá i ve významu „Podzemní svět“. Mys patří k nejposvátnějším maorským místům Nového Zélandu. Legenda praví, že duše mrtvých putují podél jedné ze dvou pobřežních cest na Cape (Mys) Rēinga. Duše mají na vybranou buď cestu začínající na jihu a pokračující přes Ninety Mile Beach (Devadesáti mílovou pláž) a nebo severní cestou začínající v Spirits bay (Zálivu duší). Cíl cest je totožný. Duše zemřelých opustí náš pozemský svět sestupem do moře z prastarého Kahoka stromu na pobřeží. Duše se ještě na chvíli zastaví na Three Kings Islands (ostrovech tří králů), aby se rozloučili a zahořekovali nad všemi, které nechávají ve světě živých. Pak pokračují do země zaslíbené, na Hawaiki (ne, ne, nemám na mysli Hawaii) – název pro původní krajinu Maorů, než se doplavili na Nový Zéland. Hawaiki je v maorských příbězích často interpretováno i jako podsvětí. Legenda o Cape Rēinga je víc než 800 let stará.

Mys Rēinga se považuje za nejsevernější dostupné místo Severního Ostrova. Je to také velice oblíbená turistická atrakce a (bohužel) je takřka nemožné vyfotit maják na Cape Rēinga bez tuny lidí okolo, za rok se jich tady podívá okolo 150 000. Maják by postaven v roce 1941 a byl plně automatizován v roce 1987. Je to poslední postavený maják Nového Zélandu s lidskou obsluhou. Mys patří k top turistickým místům Severního ostrova a je dokonce na předběžném listu UNESCO, kde čeká na přijetí. Od majáku je kouzelný, fakt kouzelnýýýý, výhled na oceány. Spojuje se zde Tasmánské moře s Tichým oceánem, přičemž do sebe narážející vodní masy tvoří viditelnou linku. Cestou na Cape Rēinga budete lapat po dechu nad krásou místní krajiny, potkáte obrovské písečné duny a nekonečné pláže. Zajímavá je i oblast okolo, najdete zde několik vzácných rostlin a zvířátek a také spoustu turistických stezek a kempů. Sever Severního Ostrova je svým způsobem izolovaný kus světa, kam stojí za to jet.

To by nebyla pořádná legenda bez happy endu, tak tady jeden je! V roce 2007 se Department of Conservation díky protestům Maorů a také kvůli velkému počtu turistů (400 za den) zavázalo nejen přestavět, ale hlavně přesunou parkoviště a záchody. Říkáte si proč? Z jednoho důležitého důvodu, staré záchody totiž stály na posvátné zemi Maorů. Naštěstí si už turisti vyprazdňují bříška jinde. Přesun toalet, parkoviště, postavení nové cesty a chodníků byl dokončen v roce 2009, stál 6.5 milionu NZD a byl plně financován místní vládou.

Líbil se ti článek? Tak to mě těší. Pošli ho prosím dál.

1 komentář: „Cape Rēinga – hot spot for dead spirits / Cape Rēinga – oblíbené místo duší zemřelých

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s