Really looooong beach / Opravdu dlooooouhá pláž

Není angličtina zrovna tvůj šálek kávy? Český článek objevíš pod fotkou.

Ninety mile beach is not just a beach, this is super long beach on the western coast of the far north of the North Island of NZ. The beach is a vast arch of fine white sand, backed by immense dunes and broken by rocky outcrops and shallow streams. Its favourite touristic attraction also famous for fishing and shellfish, and an annual surf-casting contest. It is a spectacular way to approach Cape Rēinga

Maori find quite often inland routes difficult. So in some places, such as the North Island’s west coast, the beaches become their traditional pathways. Pākehā (white europeans) also used beaches for travel; walking and more often riding on horseback. In the early 20th century, when first motorised vehicles arrived to NZ, beaches were generally used as a roads simply because they were flat. However some farms are still dependent on the beach routes even now, despite the disadvantages of tides, soft sand and the corrosion of the vehicles from the salt. Travelling on the beaches isn’t anything unusual in NZ, tractors towing boats, motorbikes, cars, beach buggies are common sight. Unfortunately some people can’t see a damage of this fun – sand hills have been flattened, birds’ eggs have been crushed, some animals have been scared of noise and danger by fast vehicles.

Some say Ninety mile beach is officially a public highway, but I haven’t find any prove that beach is recognised by the New Zealand Transit Authority as an official highway. It is true, that beach is used as an alternative road to State Highway 1 but mainly for tourist reasons, or when the main road is closed due to landslides or floods. Ninety Mile Beach is ideal for 4WD vehicles and is safe to drive only at specific times of the tides. In 1932 Ninety Mile Beach war even used as the runway for some earliest airmail services between Australia and New Zealand.

As usually this place has two names; English name – Ninety Mile Beach and arguably more accurate Maori name – Te Oneroa-a-Tōhē (the long beach of Tōhē). In fact, Ninety Mile beach is only 60 miles (96km)long from Shipwreck Bay to Cape Maria van Diemen, it is misnamed. Origin of the beach’s current name is unknown, but several theories for the misleading name have been advanced. This is the most common one – when missionaries travelled on horseback, they expected the average a horse could travel 30 miles (50 km) in a day before needing to be rested. The beach took three days to travel therefore earning its name, but the missionaries did not take into account the slower pace of the horses walking in the sand, thus thinking they had travelled 90 miles (144km) when in fact they had travelled only 55.

I hope you have enjoy this post. Give it a thumb up, share it with others. Thank you(:

Ninety Mile Beach Chilling
Ninety Mile Beach Chilling

Isn’t this language your cup of tea? Scroll up for English version.

Ninety mile beach (Devadesáti mílová pláž) není jen obyčejná pláž, je to téměř nekonečně dlouhááá pláž! Nachází se na západním pobřeží severu Severního Ostrova Nového Zélandu. Pláž je v podstaně ohromný oblouk bílého písku sem tam přecházejícího do vysokých dun, někde rozbitý kamenitým výběžkem či malým potůčkem. Je to další z mnoha hojně navštěvovaných turistických atrakcí NZ, pláž je taktéž oblíbené místo pro rybaření a sbírání mušlí. Každoročně se zde koná velká rybářská soutěž Snapper Bonanza. Devadesáti mílová pláž je i přírodní cesta k mysu Cape Reinga.

Maorové často používaly pláže jako nejjednodušší způsob cestování, hlavně pláže na západě Severního Ostrova jsou od nepaměti jejich tradiční stezky. Přistěhovalci Pākehā (bílí evropané) používali pláže namísto cest také; některé byly oblíbenou tepnou nejen pro peší, ale hlavně pro jezdce na koních. Na začátku 20. století, když na Zéland dorazily první automobily, se pláže začaly používat i jako oficiální cesty. Důvod byl jednoduchý – byly pevné, placaté a už postavené. Dokonce i dnes mají některé farmy plážovou cestu jako jediný způsob spojení se zbytkem civilizace a to i přesto, že po pláži můžete jezdit jen při odlivu, nikdy nevíte kdy narazíte na měkký písek a nezapadnete, neopomenutelná je i koroze vozidel díky agresivní slané vodě. Jízda po pláži není na Zélandu nic neobvyklého. Běžně se setkáte s auty, traktory táhnoucími lodě, motorkama, čtyřkolkama, všeckomožnokolkama… Bohužel si většina lidí neuvědomuje negativní stránku téhle legrace – vozidla nepřirozeně uhlazují písečné duny, auta ničí hnízdiště ptáků, rozbíjejí ptačí vajíčka, některé druhy zvířátek děsí hluk…

O Devadesáti mílové pláži se říká, že je to oficiální NZ dálnice. Já jsem nenašla žádný důkaz, že by pláž byla legálně uznána jako dálnice New Zealand Transit Authority (dopravním úřadem Nového Zélandu). Je pravdou, že se pláž namísto dálnice – State Highway 1 používá , ale spíše jako turistická atrakce, popřípadě možná objížďka při uzávěrce na dálnici. Tahle dlouhá pláž je ideální pro 4WD vozidla a je bezpečná pro jízdu jen v určitou denní dobu – při odlivu. V roce 1932 byla pláž používána jako ranvej pro letadla doručující poštu mazi Zélandem a Austrálií.

Jako většina míst na NZ má i tohle dvě jména; Anglické – Ninety Mile Beach (Devadesáti mílová pláž), tak i Maorské – Oneroa-a-Tōhē (Dlouhá pláž na Tōhē). Maorský název je v tomhle případě mnohem přesnější. Ve skutečnosti totiž Devadesáti mílová pláž měří pouhých 60 mílí (96km) a jméno, které pláži dali evropští přistěhovalci je vlastně úplný nesmysl. Původ nepřesného jména není zcela známý, ale na výběr máme hned několik teorií tohoto přehmatu. Tohle je ta nejrozšířenější – když evropští misiónáři cválali na koni přes Ninety Mile Beach, předpokládali, že běžný kůň ujde 30 mílí (50km) za den než se unaví. Přejít pláž jim trvalo celé tři dny a tudíž by měla být 90 mílí (144km) dlouhá. Bohužel zřejmě ne nejbystřejší misionáři nevzali v potaz fakt, že koník jde v písku mnohem pomaleji než normálně a za tři dny chůze neušli 90 mílí, ale pouhých 60 mílí. A (možná) proto se Sixty Mile Beach jmenuje Ninety Mile Beach.

Super článek? To mě těšíííí. Pošli ho dál. Děkuji (:

2 komentáře: „Really looooong beach / Opravdu dlooooouhá pláž

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s