Surfing, tourism, reggae & overpriced everything/ Surfing, turisti, reggae & vysokohorské ceny

Anglická hatmatilka není nic pro tebe? V tom případě koukni pod video. Čeká tě tam překvápko.

Situated on the West Coast of North Island, just 45 minutes from Hamilton and not even two hours of drive on motorway from Auckland, Raglan is a surfing Mecca of New Zealand. Its also a perfect escape from the hustle and bustle of everyday busy city life. Many people say that Manu Bay on this coast has the longest, most accessible and consistent left-hand break in the world. So if you love surfing or at least surf culture – Raglan is a place to go. Manu Bay (also known as The Point) was even featured in the 1966 cult surfing movie Endless Summer or Last Paradise movie from 2010.

Area of Raglan is inhabited for about 800 years and was originally known by the Māori people as Whaingaroa (“the long pursuit”). The name Raglan was adopted not that long time ago – in 1858 in honour of Fitzroy Somerset, 1st Lord Raglan.  Very first Europeans to settle in the area were Wesleyan Missionaries who were warmly welcomed by local Māori in 1835. Proper European settlement began in the mid-1850s after a large sale of Māori land to Pākehā (white man), yeeey that was a time when proper farming started in Raglan area.

How was already mentioned Raglan is hot spot for surfers. Eight kilometres from the Raglan township is a series of surf breaks including Indicators, Whale Bay, Manu Bay, Vortex Bay… Raglan even hosted a world championship surfing event as well as is a home of strong surf culture and learn-to-surf school. You can bet, you will find at least one surf shop (maybe two?:) ) in Raglan too. Mainly thanks to the surfing, Raglan become very busy small touristic town during a summer months. Which brings lots of sexy strangers to the town as well as high prices for almost everything. Unfortunately, high prices doesn’t leave the town for a winter. 

Another cool thing about this small town with not even 3000 people is its art scene. Visual artists hold regular exhibitions in a 19th-century heritage building, of the Raglan Old School Art Centre. Raglan area is well known for its arty spirit and has always attracted people who are into sustainable lifestyles. Once you visit Raglan, don’t forget to go and say „Ahoy“ to talented Czech artist who is living here (click to see her amazing stuff). You can find her and her work in Hello Art studio almost on main road in the heart of the town.

If you get tired of surfing, art exploring, coffee drinking, hiking, chilling… during a day, you can try mini town night life. The main (and almost only) venue in Raglan for live music is the Yot Club, a regular stop for NZ musicians on national tours. If you love reggae like I do, you won’t regret it;)

Last paragraph to cheer you up (this is ironic). Few days ago the Waikato District Council has been fined $56,250 for discharging five million litres of partially-treated sewage into Raglan Harbour. Oupsy. Raglan is also under a pressure to become open cast mine of iron sand. Seabed mining is drastic way how destroy any coastal marine environment in this area. Feel free to sign up a petition against here.

Interesting article? Yeeey, give it thumb up.

I know, I know, crazy language. Scroll up for English.

Za devatero vlnamy a devatero ovcemi, na západním pobřeží Severního Ostrova najdete surfařskou Mekku Nového Zélandu. Necelých 45 minut od Hamiltonu a ani ne dvě hodiny jízdy po dálnici z Aucklandu a jste v Raglanu. Ideální místo pro malý  útěk z rušného velkoměsta. Říká se, že Manu Bay je nejdelší jednoduše přístupná surfařská pláž na světě. Pokud jste milovníci surfu (či surferů) – letní Raglan pro vás bude rájem na zemi. Manu Bay (také známá pod jménem The Point – Bod) byl dokonce i v kultovním surfařském filmu Endless Summer z roku 1966 či ve filmu Last Paradise z roku 2010.

Oblast Raglanu je obydlena už téměř 800 let (úctihodné číslo na Zéland), původní obyvatelé Maorové ji nazývali Whaingaroa (což znamená dlouhé pronáslednování). Jméno Raglan se začalo používat až v roce 1858 jako pocta Fitzoyi Somersetovi, 1. lordovi Raglanu. První Evropané – metodistyčtí misionáři sem dorazili v roce 1835. Místní obyvatelé je přijali více než přátelsky :). Ta pravá evropská invaze zde začala o něco později, konkrétněji po roce 1850, kdy byla maorská půda skupována bílým mužem (Pākehā). Tohle období přineslo velký boom ve farmaření v Raglanu a okolí.

Jak už všichni víme, Raglan je tak trochu svatyně surfařů. Osm kilometrů od městečka je hned několik pláží ideálních pro surf – Indicators, Whale Bay, Manu Bay, Vortex Bay… V Raglanu najdete surfařskou školu, silnou surfařskou komunitu, surfařský obchod (možná dva ? 🙂 ) a dokonce se zde konalo mistrovství světa v surfaření. Logicky, surfaření a vše okolo něj je v létě největším tahounem turismu. To sebou přínáší nejen spoustu sexy opálených surfařů, ale také přehnaně vysoké ceny za úplně všecko. Bohužel ty na zimu neodjíždějí.

Další parádní věc na tomhle městečku s ani ne 3000 obyvateli je jeho art scéna. Pravidelně se zde konají výstavy v jediné historické budově z 19. století, v Raglan Old School Art Centru. Celá raglanská oblast je známá svou kreativní náladou a od jaktěživ přitahovala umělce, bohémy a jiné individua, chichi ;). Až se jednou vydáte do Raglanu, nezapomeňte navštívit Hello Art studio kousek od hlavní ulice města. Najdete tam nejen mnoho parádních výtvorů různých umělců, ale i úžasnou českou výtvarničku a grafičku (tady je její portfolio).

Až tě omrzí surfování, objevování umění, popíjení kávy či nicnedělání během dne, nech se příjemně překvapit nočním životem miniměsta. Hlavním ( a asi i jediným) místním klubem s živou hudbou je Yot Club. Yot Club je pravidelná zastávka spousty novozélandských kapel. Pokud miluješ reggae tak jako já, nebude se ti chtít z Yot klubu domů.

To nejlepší nakonec (myšleno ironicky). Před pár dny byl Waikato District Council pokutován $56,250 za vypuštění pěti milionu litrů částečně vyčištěných splašků do přístavu. Oups. V Raglanu také probíhají ne úplně přátelské diskuze o těžbě železitého písku z mořského dna. Těžba písku z mořského dna je drastický a nenapravitelný zásah do přírody. Pro podepsání petice proti těžbě, klikni sem.

Fajn čtení? Poděl se o něj, klikni na share button pod článkem.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s