Little Kiwi secret / Malé novozélandské tajemství

Angličtina není tvoje parketa? Pod fotkou je vše v češtině, jupíííí.

New Zealand become super popular touristic attraction after launching very successful tourist campaign – 100% Pure New Zealand. Kiwiland is amazing (but quite overpriced) destination for almost 3 millions of tourist per year, about 200.000 of them are backpackers (WHO). Stunning landscape, friendly locals, breath-taking beaches, surfing paradise, whales, penguins, kiwis, mountain parrots, extreme sports…. list is never ending. Just put on your flip flops, get your sunnies so fun and adventure can start! Or am I wrong?

No one really talks about Kiwi winter. No wonder, fun and adventure are shivering under blankets waiting for summer (same like everyone else). New Zealand weather is extremely variable from season to season, from end of the country to the other, sometimes even from day to day. Aotearoa has four different seasons same as in Europe, but reality feels bit different. You find amazingly awesome looong summer here and unpleasantly drawn-out depressing winter. Brrrr… Nearly five months of waiting for nice weather made more then one european cry. Are you wondering how? New Zealand is one of many Pacific Islands after all and Auckland’s temperature doesn’t drop under a zero all year long, right? However Kiwi winter is unbearable for unexpected reason – its inside! Its in your bed, your living room, bathroom, at work, in restaurants, coffee houses, pubs, simply everywhere.

Idilic looking summer houses at the first sight turn to be not so idilic fridges or even worst freezes during a winter time. Kiwis seems to be quite proud to their DYI and building skills. Every other local building company has big „100% kiwi owned“ sign on its huge 4WD shiny truck. But in my eyes, even Bob Builder would be dangerous competition to them. Kiwi houses don’t have double glazing, any insulation, heating is not common at all. Buildings are generally are very damp, drafty as well as wet. According to WHO (World Health Organisation) standards ideal indoor temperature is about 20-21C, recommended minimum temperature is 18C. NZ homes are on average 12-13C! Only places where you can warm up your deadly cold body are nursery schools and retirement houses with legal minimal temperature only 16C.

High level of humidity combined with very poor buildings is also a heaven for mould. More than one third of houses here contains visible mould. New Zealand revels you an absolutely new perspective of what being mouldy mean. You get mouldy absolutely unexpected things like books in bookshelf, summer dress in your wardrobe or even cap of your toothpaste… If you have dreadlocks, (trust me) better stay away from any water, otherwise you will get mouldy your lovely hairstyle too:) Thanks to all this, asthma is the most common cause of hospital admission for children in New Zealand, 50 hospitalisations a day. For lots of people having a cold is some kind of normal winter state, which they will not get rid off until summer

Cold or feeling cold is one of the hot topics of conversation this time of the year. New Zealanders often respond to this subject „Hard up, bro“. Which is quite ironic because I know for a fact that many of them sleep with electric blanket (yes, same as your grandma used to have), have a hot water bottle at night, watch TV fully dressed (like for skying:) and covered in blankets. But no need to worry, only Quatttuor-decillion sleeps till looong summer is here again. Hurray!

BTW: Funny (and really weird) Kiwi tip how to insulate your house. Take a bubble wrap, cut it to the size of your windows, spray some water on your windows and press the bubble wrap on the wet window bubble side down. You probably not gonna see anything much thru them, but if you get bored you can pop and pop and pop and pop…and pop till next summer:)

Interesting reading? Give it a thumb up.

NZ_advert for a rheumatic feverNot a right language? Scroll up.

V roce 1999 byla spuštěna jedna z nejúspěšnějších reklamních kampaní světa, reklama na Nový Zéland – 100% Pure New Zealand. S turisty se roztrhl pytel a z celé země se stala nádherná, leč předražená turistická atrakce. Zéland navštíví téměř 3 miliony výletníků za rok a počet bacpackerů s Working Holiday vízama se šplhá k téměř dvěstě tisícům. Úžasná příroda, milí lidé, krásné pláže, ráj surfařů, velryby, tučňáci, kiwi, vysokohorští papoušci, extrémní sporty… seznam je nekonečný. Stačí si obout žabky, najít sluneční brýle a hurá za dobrodružstvím! Nebo se pletu?

O zimních měsících na Zélandu se nikde nepíše. Dobrodružství a sranda jsou totiž zachumlány v dekách a čekají na léto, stejně jako všichni ostatní. I přesto, že má Nový Zéland teoreticky čtyři roční období, prakticky jsou jen dvě. Teplé, méně deštivé, úžasně dlouhé léto a sychravou, upršenou depresivní zimu. Pětiměsíční čekání na teplo přivedlo nejednoho evropana k zoufalství. Nejde vám to do hlavy? Zéland je přeci jeden z ostrovů v Pacifiku a v takovém Aucklandu teplota neklesne pod nulu jak je rok dlouhý. Místní zima je nesnesitelná z nečekaného důvodu – je uvnitř! Ve vaší posteli, obyváku, koupelně, v práci, v restauraci, kavárně, prostě všude.

Často na první pohled idilicky vypadající domy se v zimích měsících mění na ledničku, v horším případě mrazák. Kiwi (obyvatelé Zélandu) jsou náramně hrdí na své stavitelské umění, každá druhá stavbařská firma má na svém ohromném 4WD trucku velkým písmem napsané „100% kiwi owned“. Nicméně podobnou firmu by si zde mohli založit i Pat a Mat a často by konkurenci strčili do kapsy. Místní domy neznají dvojité okna, izolaci, topení, všude táhne a je vlhko. Podle WHO (World Health Organisation) je ideální teplota v domě okolo 20 – 21C, za minimum se považuje 18C. Běžná teplota ve většině novozélandských domech je 12-13C! Jedinou vyjímkou jsou školky a domovy důchodců, tam se člověk zahřeje při předepsané minimální teplotě 16C.

Vysoká humidita s kombinací nekvalitních staveb jsou samozřejmě i rájem pro plíseň. Najdete ji na místech, kde by jste ji nečekali. Přes zimu vám hravě splesniví knížky v knihovně, letní šaty ve skříni a nebo třeba vršek od zubní pasty. Usušit prádlo bez sušičky se stává nadlidským výkonem. Pokud máte dredy – utíkejte před vodou jinak vám do léta neuschnou:) V chladných měsících je astma nejčastější příčina hospitalizace dětí v nemocnici. Nachlazení je pro mnohé normální zimní mode ze kterého se vykurýrují až v létě.

Chladno a pocit zimy je v tuhle roční dobu jedno z nejčastějších témat konverzace a jako cizinec se nejednou setkáte s větou „Hard up, bro“. Jako bábovka si ovšem připadat určitě nemusíte. Nejeden kiwi spí s elektrickou dekou (přesně s tou co má i vaše babička), gumovou flaškou naplněnou teplou vodou a na televizi se kouká oblečený jako na svah a zabalený v dece. Pro představu moje zimní pyžamko jsou teplé ponožky, podvlíkačky na SNB, tepláky, tílko, tričko, mikina s kapucí, čepice pod kapucí, čepice na kapuci a šála. Jako přikrývku mám kvalitní spacák, dvě huňaté deky, při obzvlášt chladných nocích mě zahřívá i gumová flaška plná teplé vody. Už jen bambilionkrát se vyspím a bude tady léto, jupíííííí.

BTW: Letos se v novozélandských médiích setkáte s tipem, jak si super levně zaizolovat dům. Aktuálním hitem je bublinková fólie!! Stačí namočit okna, na vlhký povrch připlácnout bublinkovou stranu fólie a je to. Sice toho přes okna moc neuvidíte, ale nezmrznete a do léta můžete práskat.:)

Fajn článek? Poděl se o něj.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s