Rarotonga a kuřata

Sorry, not in English… well, not yet…

IMG_2965

Cookovy ostrovy najdete roztroušené uprostřed Pacifiku na ploše větší než 2.25 milionu kilometrů čtverečních, což je téměř rozloha Indie. Avšak jednotlivé ostrůvky jsou malinké a žije na nich sotva 13 tisíc obyvatel. Více lidí narozených na Cookových ostrovech žije třeba na Novém Zélandu (60 000). Na ostrovech se mluví místní maorštinou a samozřejmě i anglicky.

Největším – hlavním ostrovem je Rarotonga, kam díky mezinárodnímu letišťátku směřuje i nejvíce turistů. Při výstupu z letadla vás v miniaturní hale přivítá usměvavá domorodkyně s věncem (z umělých květin) na hlavě pozdravem „Kia Orana“ – May you live long. A po nákupu snad nejlevnějšího duty free alkoholu, co kdy uvidíte (15 NZD za Havanu Especialle) se člověk může vydat za ostrovním dobrodružstvím.

Hlavní město Rarotonga je Avaru – velkovesnice, kde se odehrává veškerý ruch. Okolo celého ostrova je jediná hlavní cesta, která má 32 km. Je to ideální jednodenní výlet na kole. Raro je ráj pro milovníky povalování se na plážích a čtení si knih, většina ostrova je olemovaná jemným bílým pískem se spoustou korálových kamínků či mušliček. Pro nelenochy je zde tak akorát obtížný trek vedoucí přes sopečné pohoří ostrova – Cross Inland Track, který se dá hravě zvládnout za ani ne pět hodin chůze v šíleném vedru. Nicméně stojí za to! Zbývající dva tracky jsou velice, velice špatně značené a tak jsme je jednoduše nenašli.

_DSC0430
Pláže či tropické pralesy jste na Cookových ostrovech jistě čekali a tak se podělím s několika postřehy, kterýma vás tropický ostrov Rarotoga jistě překvapí.

Je tady nekoněčně mnoho slepic, kuřat a hlavně kohoutů. Jsou všude, dokonce i na špičce nejvyššího bodu (kam jsme se šplhali pár hodin) byl kohout. Budík tady potřebovat opravdu nebudete. Okolo čtvrté hodiny ráno se někde v dáli rozhodne zakokrhat onen osudný kohout a tím strhne kohoutí zpěv rotující okolo ostrova minimálně hodinu. Tenhle kohoutí rituál se opakuje každé ráno a večer. Je to docela změna po nechávání se budit SmartPhonem. Jeden místní pán, nám prozradil, že hlavně slepice jsou docela častým cílem asijských turistů.

Co dopočtu s volně pobíhající drůbeží zde konkurují snad jen všudypřítoní psi. U každého domu leží alespoň tři. Přes den je většina z nich v určitém stavu hybernace a největší aktivou je zvednutí hlavy, když jdete kolem. Avšak večer, kdy není tolik teplo, se smečky vesele prohání okolo ostrova. Třínozí psi nejsou vyjímkou.

Trochu nepříjmený šok můžou být cena a kvalita potravin. Díky izolovanosti ostrova by člověk čekal hlavně místní produkci. Bohužel je to spíše naopak. Velká část všeho zboží je dovážena z Nového Zélandu, který je pohých 3000km daleko (wtf?). Najdete zde ochablou novozélandskou zeleninu a ovoce za přemrštěné ceny (za malou cuketu zaplatíte zhruba 8NZD). Některé obchody nesmyslně prodávají i importované pečivo. To je dost nepoživatelné i čerstvý:) Vegetariáni, a o to víc vegani, si zde budou muset sáhnout hluboko do kapsy. Nejlevnější je zde maso a místní pečivo. V nabídce je spousta koblihů, koláčů, dortíků… a logicky… obyvatelé zde často nejsou zrovna hubení. Na trhu, který se koná jednou týdně se pak dají koupit místní banány, kokosy a oblíbená masitá jídla připravená podle polynéských receptů.

Neopomenutelnou součástí Rarotonga a jeho jediné silnice jsou malé motorky a scootery. Jezdí na nich doslova všichni. Helmy se nenosí a děti jako spolujezdci nejsou vyjímkou. Občas má člověk pocit, že ostrované nemají vlastně ani nic jiného na práci než se vozit dokola – stejnou motorku potkáte za den klidně i třikrát. Povolená maximální rychlost je 50kmh a díky stavu silnic ji zřídkakdo poruší. Jako cizinec si zde můžete půjčit scooter, za malý poplatek 20NZD a testovací jízdu dostanete místní řidičák (jízda bývá na parkovišti vedle půjčovny a úkolem je objet nějaký sloup, pokud nespadnete, máte řidičák). Stejně jako třeva v Česku zde při řízení není povolen žádný limit alkoholu v krvi, každopádně nikdo a hlavně řidiči to neřeší.

Rarotonga (a jsem si jistá že i další Cookovy ostrovy) vám kromě nádherných pláží, spousty kokosových palem, barevných sarongů,perel,  květin a přívětivých lidí nabídne hlavně pohodu. Čas tady plyne nějak pomaleji, což je občas příjemná změna.

Líbil se ti článek, pošli ho dááááál:)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s