Port Macquarie aneb jak je to s těma koalama

I’m sorry, I’m just to lazy to type in English. But I ll do it later on. Once I retire or something:)

koala v nemocnici

Do Port Macquarie jsme se dostali vlastně úplně náhodou. Bylo už k večeru a poslední stop – ulítlá angličanka Apple, která se nejen podělila o informace typu kolik v Australii stojí kokain, ale ukázala nám i první stádo živých klokanů – sem mířila na pracovní schůzku. A tak jsme v tomhle městěčku nakonec skončili pár dnů taky.

Město, ve kterém dnes žije malinko přes 41000 obyvatel najdete na východním pobřeží Austrálie. Historie přístavu Macquarie nesahá staletí do minulosti, ale o to zajímavější je. První evropská noha sem vkročila roku 1818 a jen o tři roky později se místo hemžilo nově navezenýma trestancema. Díky relativní izolovanosti, hustým lesům okolo a aboridžincům ochotným chytat uprchlé vězně z kolonie za tabák a přikrývky měli utečenci jen pramolou šanci se dostat pryč. Vězni byli většinou odsouzeni na doživotí, měli omezená práva a jakékoliv porušení pravidel bylo odměněno krutým bičováním. Port Macquarie tehdá nebylo místo ani pro nejotrlejšího backpackera:) Od roku 1830 se sem mohli stěhovat i netrestanci a město se začalo pomalilinku tvarovat do podoby, jakou má dnes. Milá, trocha ospalá destinace plná důchodců, slunečných pláží a koal.

Další místní zajimavostí je fakt, že právě tady byla úspěšně vypěstována první rostlina cukrové třtiny v Austrálii. Port Macquarie je tudíž porodnice druhého největšího vývozce cukru na světě, kterým dnes Austrálie bezesporu je.

Pokud zrovna nejsi milovník agrohistorie či nadšenec hledající staré věznice asi si baťůžek nebalíš a Port Macquarie jsi si do svého cestovního itineráře nepřipsal. Ale snad tě nalákám na nejroztomilejší zvíře na světě. Ano, mluvím o koalách. Najdete zde totiž jedinou oficiální výhradně koalí nemocnici v celé Austrálii. Nemocnice byla zložena v roce 1973 manželským párem koalích nadšenců – Jean a Max Starr. Ti se nejprve ve svém volném čase starali o zraněné koaly, později jejich snažení zoficiálnili a zvnikla nezisková organizace Koala Preservation Society. Dnes má nemocnice přes 100 dobrovolníků, a jen dva placené zaměstnance – supervisora a sběrače eukaliptových listů. Je možná i čtyřtýdenní dobrovolná stáž, takže co ty na to?:) Pro návštěvníky je každý den ve tři hodiny odpoledne připravená prohlídka, kde se dozvíte plno informací nejen o chodu této kouzelné kliniky, ale i o koalách samotných. Vstupné je dobrovolné.

Koala patří mezi vačnatce a tak jako klokan má kapsičku, koala v Austrálii žije už minimálně 15 milionú let! Na pokraj vyhynutí se dostala až po příchodu člověka nové doby – Evropanů. Na konci 19. a začátkem 20. století se stal koalí kožíšek nutností pro kdejakou paničku z vyšších vrstev. Pro představu v roce 1927 bylo v jednom jediném měsíci v Queensland (stát Austrálie) zabito 584738 koal. Naštěstí mělo několik málo lidí rozum a koala se dostala na seznam chráněnýh zvířat. Tuhle australskou ikonu těžko uvidítě v přírodě, přijde mi, že je v Austrálii víc plyšových koal než těch skutečných. I dnes se necitlivé kácení eukaliptových lesů odráží na koalí populaci a na jejím zdravotním stavu.

Koalí nemocnice ročně ošetří až 300 zraněných/nemocných koal ročně. Nejčastější důvody hospitalizace jsou přímo či nepřímo způsobeny člověkem, patří mezi ně srážka s autem, pokousání psem a poslední dobou velice často i chlamydie. Nene, není třeba se zděšeně chytat za hlavu. I přesto že je chlamydie sexuálně přenosná choroba a může za ní človek, důvod je složitější než jen zvědavý puberťák. Bakterie chlamydie jsou u koal přirozeně přítomné a zdravá koala se s nimi hravě vypořádá. Bohužel i přes zdánlivě „mám to na háku, dám si další toxický eukaliptus“ vzhled jsou koaly velice citlivé na jakékoliv změny. Reakce jejich imunitního systému na stresovou situaci je jednoduchá – přestane fungovat a koala dostane chlamydii. Neléčená verze choroby vede k oslepnutí, zánětu rozmnožovacách orgánů a smrti. Ztráta domova, hodně koal na malé ploše, nedostatek potravy, posekání domovského stromu… to vše je způsobeno nerozumným kácením lesů.

Jak všichni víme, koala se nacpává jen a jen eukalyptem, pochutná si na listech, kůře, květech… které jsou pro ostatní zvířata toxické. Slovo Koala v jazyku původních obyvatel Austrálie Aboridginců znamená Málo vody. Koala skoro nepije. 65% eukaliptového listu je voda a těch něco málo živin co v eukaliptovém listu najdete si koala šetří jak jen to jde. Tohle zvířátko má vlastně báječný život. 18 hodin spí, když nepochrupuje tak jí a v době páření se stará o zachování rodu. Koalomámy mají jedno mládě, o které se starají téměř do dvou let. Když je koalímu miminku zhruba 35 dní a vypadá jako divná růžová mimozemská fazolka, tak nějak vyleze z maminky a mini packama se vyšplhá do její kapsy. Tam je dalších 8 měsíců a teprve pak se narodí to roztomilé huňaté a neodolatelné medvídě, které uvidíte na zádech samice. Malé koale je zprvu plně závislé na mateřském mléku a toxické eukaliptové listy by nedokázalo strávit. Mládě je později krmeno speciální směsí zvanou „pap“, což je vlastně nechutná slátanina koalých výkalů. Tahle maminčina pochoutka pomůže koalátku vytvořit v trávícím systému bakterie, které mu umožní jíst toxické eukaliptové listy. Dospělá koala žije samotářský a lehce izolovaný život ve své domácí komunitě. Běžně se dožívá okolo 15 let.

Líbil se ti článek? To mě těší. Poděl se o něj, dej mu like.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s