Jak se tančí indonézský trance dance…

Oblast Banyuwangi leží na východě indonézského ostrova Jáva. Najdete zde spoustu malých vesniček, nepočítaně rýžových polí, jedno okresní město a asi 1500 000 obyvatel. Je zde také důležitý lodní terminál pro lodě plavící se z/na Bali. Jako turista si zde dejte pozor na řidiče čehokoliv, co vás chce kamkoliv zavézt – cena „this great price specially for you!“ bude několikanásobně vyšší než by měla být. Obchodujte, teatrálně odcházejte, smlouvejte, nenechte se natlačit do něčeho, co nechcete. Přibližné ceny si vždy předem zkontrolujte na Internetu. Viva la Lonely Planet a cestovatelské blogy.

moje chvíle slávy...oups

 náhoda zavedla do vesničky Bakungan se sotva 300 obyvateli právě v podvečer pompézní oslavy úrody, která se koná jednou za rok. Ani nevím jak, ale ocitla jsem se u slavnostní tabule jedné z místních rodin. Podávala se (jako vždy) bílá rýže, kuře, nějaká ta zelenina a jako desert domácí banány. Každá jedna domácnost si pochutnávala na totožné sváteční večeři před domem a zvala ke stolu kolemjdoucí. Po západu slunce se dav s nacpanýma břichama (včetně mě) začal posouvat k centru vesnice, kde na nepartném náměstí vytvořil nedočkavou masu lidí. Oslava – mystický trance tanec Seblang Bakungan mohl začít, diváci byli připraveni! 🙂

Tradice svátku Seblang Bakungan sahá daleko, dáááááleko do minulosti. Prý až do roku 1639, je to nejstarší a nejdůležitější rituál v oblasti Banyuwangi. Festival je slavností úrody a prosperity, lidé během něho tancem a dary uplácejí a udobřují si duše předků i bohy samotné. Tohle mazání medu kolem nadpřirozených hub by mělo zajistit nastávající rok dobrou úrodu, bohatství, blahobyt, ale i ochranu před nemocema či neštěstím… Hlavní atrakcí je tanečnice v tranzu, která celých dvanáct hodin tančí a je „tak nějak mimo“. Tanečnice je vybrána místním šamanem – musí to být žena po memopauze, většinou bývá nová tanečnice dcerou té předchozí. Vyvolená je pomocí kouře zhypnotizována a posedlá duchem. Jednoduchá rytmická bubínková hudba a kouř ji udržují v tranzu. Tanečnice má korunu a dřevěnou dýku, podivné trochu trhané pohyby působí víc než děsivě. Občas omráčená ztratí vědomí a sesype se na zem. Na hlavním pódiu ji doprovází starosta vesnice s jeho ženou, ti jsou nejen pravou rukou zhypnotizované (zvedají ji ze země, ukazují směr), ale jsou i trochu komickým elementem celé slavnosti. Slavnost je zakončena prodejem a rozdáváním květin pro stěstí.

A jak to celé vnímal evropský turista s foťákem? Vzhledem k tomu, že jsem byla o dvě hlavy vyšší než nejvyšší indonézan, budila jsem víc pozornosti, než bych si přála. Místní mě trochu necitelně tlačili dopředu, aby mi nic z jejich rituálu neuniklo. Nicméně teprve až jsem se ocitla v první řadě, začalo mých 45 minut slávy. V celém tom zmatku, potu, tanci, tlačenici lidí…mě pán v uniformě vyzval, abych si sedla do VIP lóže vedle kohosi, koho jsem znala jen z místních politických billboardů. Posléze mě jiný pán s ohromnou kamerou, ještě větším úsměvem a slovy „reporter? America?“ zatáhl do řady před VIP křesílky. Musím podotknout, že veškerý můj pohyb byl sledován snad bedlivěji než zhypnotizovaná královna. Následně mi do klína spadla samotná hvězda noci – tanečnice. Nečekané vyvrcholení bylo vyzvání k tanci samotným starostou. A to se neodmítá! Naštěstí byl ještě jeden běloch sedící opodál ve stejné kaši jako já a tak jsme tančili spolu:) Po závěrečném, nejen mém, tanci se strhl neskutečný zmatek. Celá vesnice se se mnou chtěla fotit, každý se mě chtěl dotknout, kdo uměl cokoliv anglicky, řekl mi to… Byl to opravdu neopakovatelný zážitek. Ale jsem si jistá, že těhle několik minut slávy mi stačilo na celý život.

Pokud se ti článek líbil, sdílej ho se světem. Děkuji.

2 komentáře: „Jak se tančí indonézský trance dance…

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s