Mimino v zemi Mao Zetunga #4

Tenhle post nebude vůbec vtipnej. Bude to spíš nuda. A bude plnej maminkovských uslintaných a poblitých poznatků o tom, jak se cestuje s pidi mini mláďaty. A taky o tom, co mě v Číně s šestiměsíčním človíčkem nejvíc překvapilo:) Byli jsme totiž na vejletě v zemi pand, rudých praporů a písma, co vypadá jako rozsypanej čaj.
Prozkoumali jsme Peking, Shanghai a Tianjin.

IMG_20180327_125520_544

 1. Malej člověk neznamená menší baťůžek
  Byla (teda doufám, že stále jsem) cestovatel minimalista. Stejně vždy člověk nosí jen to, co je na vrchu krosny. Občas něco přepere a pokud si doma nezapomenete pas a platební kartu, tak se dá vlastně všecko nějak vyřešit.
  Nicméně cestování (v té době) s téměř šesti měsíčním skřítkem byla výzva. Při balení jen toho nejnutnějšího jsem se najednou dostala do situace, že mi Filipovi věci vlastně zaplácli celej ohromnej kufr a to si nebral ani všechny nejoblíbenější hračky. A víte co? Nosil jako vždy jen pár klasických kousků a z půlky šatníku během výletování vyrostl. Příště berem hračky. 😀
 2. Došly plinky
  Špatně jsem si vypočítala frekveci čůůůůrááníí a všeho možnýho vyprazdňování. Nepočítala jsem s tím, že lety občas mívají opradu vééélkýýý zpoždění. Taky jsem zjistila, že na letišti prostě plínky neprodávají (ani ve Starbucks, ani v Costa coffee, ani v mekáči… nikde!).
 3. Spal jako nemluvně
  Moje miminko je zvyklý spát vedle mě. Celou noc se tulíme. Je to super. Ale v letadle to moc nešlo. Nějaká přídavná postýlka sloužila spíš jako skvělé odkládátko na cokoliv:) Filip většinu „nočního“ letu prospal a troufám si říct, že se vyspal do růžova. Ale musela jsem s ním drtivou většinu času (8hodin) chodit a mít ho v šátku na prsou. Jo, bylo to opravdu únavné. Ale určitě jsem trhla rekord v počtu nachozených kilemetrů ve stísněném prostoru.
 4. Jetlag bejbe
  Mezi Prahou a Pekingem je 6 hodin rozdíl. Čína je prostě napřed (a nebo pozadu?). Jet lag byl pro mě velký strašák. Představovala jsem si sama sebe strhanou, nevyspanou, s bolehlavem a s hystericky řvoucím miminem. Nebylo to tak. Filip prostě spal tehdy, když jsem spala já. Dva dny a byli z nás, minimálně podle časového pásma, Číňani:)
 5. Do letadla se hodila…
  …deka, ponožky, čepička, prsa s jídlem, plínky, vlhčené ubrousky a hračky.

Co mě na Číně překvapilo nejvíc?

Lidi. Soudě podle „jedna paní povídala“ informací od jiných jsem čekala stádo neurvalců. A ono se na nás vyřítilo miliardové stádo fakt milých lidí. Myslím si, že mám nejroztomilejší mimino na světě (která máma si to ale nemyslí, že? :D), a proto je pro mě nepochopitelné, že se většina lidí v Praze usmívá víc na mýho psa (jako jooo, ten je taky nejvíc nejroztomilejší). Číňani byli z malého evropského chlapečka opravdu na větvi. Byli rozněžnění až za ušima… ňuňuňu.

Konzum. Tolik obchoďáků na milimert čtvereční jsem v životě neviděla. Ani Bratislava se nechytá:) Kdo nemá nejnovější iPhone a Samsung – ideálně oba dva – je looser a neměl by ani vycházet ven! Spousta lidí měla (fakt, jakože opravdu fakt, žádný fake) oblečení značek evropských módních mol. V Praze máme Pařížskou ulici, tam podobných Pařížských ulic bylo miliardakrát tolik. Kulturní revoluce vytvořila národ, který si za svého boha zřejmě zvolil mamon.

Wechat. Přes aplikaci Wechat jste mohli platit snad úplně všude a všechno. Nejvíc mě překvapila možnost platit online i na tom nejklasičtějším asijským trhu. Špína, v noci hlodavci a přes den ta nejchutnější ovoce a zelenina tvého života a ještě za pár šupů. Koupíš si třeba pórek na tržišti, kde v noci, na zemi pod plachtou spí polobezdomovec aka prodavač pórků a zaplatíš mu přes Wechat. Bizááááárr.

Kamery. Kamery byly všude. Prostě všude. Úplně všude. V Číně tě nesleduje jen velký bratr, ale i všichni bratři toho bratra.

BTW: V Číně Filip zkusil jeho první jídlo v životě. Byla to jakási divná kukřičná křupka, kterou mu vyrobil (upekl?) pán na podivným hrčícím stroji, který byl zároveň i jeho kolo. Škoda, že občas nepřijede i do Prahy, koupila bych si celej sáček. Byly výborný.


 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s